Prioritățile noastre

De doi ani analizăm problemele pe care le are comuna noastră și căutăm soluții pentru rezolvarea lor. Iată ce am stabilit ca priorități pentru Gradinari:

 

RETEAUA DE GAZE NATURALE

SITUATIA ACTUALA: Comuna Gradinari are in apropiere 3 magistrale de gaz natural, detinute de Statul Roman, prin operatorul TRANSGAZ. Din pacate, in momentul de fata nu beneficiem de gaz natural.

SOLUTIA NOASTRA: Elaborarea studiului de fezabilitate si a caietului de sarcini pentru concesionarea constructiei si a operarii retelei de gaz natural in Comuna Gradinari

EXPERIENTA ECHIPEI: Echipa USR Gradinari a depus petitii catre Primaria Gradinari, ANRE si Ministerul Energiei prin care am solicitat infiintarea retelei de gaz in Gradinari. Echipa Tehnica prin pagina de Facebook “Infiintarea retelei de gaz in Gradinari, Tantava, Zorile” a aratat ca Primaria Gradinari nici macar nu a initiat proiectul sau vreun demers pentru gaze si la presiunile noastre, au solicitat acordul tehnic de principiu si au initiat studiul de fezabilitate pentru reteaua de gaz natural in Gradinari.

CANALIZARE SI APA POTABILA

SITUATIA ACTUALA: Sursa de apa de la reteaua de apa potabila a comunei are depasiri de Mangan si Turbiditate. Manganul precipita si se depune pe fundul rezervoarelor si de aici este pompat in retea. Momentan nu exista un filtru pentru indepartarea Manganului si nici lucrari de mentenanta la rezervoare, pentru indepartarea acestuia.

Reteaua de canalizare nu exista.

SOLUTIA NOASTRA: Elaborarea studiului de fezabilitate si a caietului de sarcini pentru achizitia unei statii de demanganizare pentru apa potabila si infiintarea retelei de canalizare. Sursa de finantare PNDL sau bugetul local. A doua solutie este accesarea de Fonduri Europene prin reinscrierea in Asociatia pentru Dezvoltare Intercomunitara  (ADI).

EXPERIENTA ECHIPEI: Echipa USR Gradinari a depus petitii catre autoritati, pentru a determina o investitie pentru apa potabila si canalizare. In octombrie 2019, am investigat situatia finantarii infrastructurii de apa – canal din Fonduri Europene, prin care am aratat ca Primaria Gradinari a renuntat la aceasta finantare, din vointa proprie. 

In prezent, 33 de Primarii sunt inscrise in ADI si vor beneficia de peste 100 milioane Euro pentru investitii in apa potabila, canalizare si epurare. Comuna Gradinari nu beneficiaza de aceste fonduri, din motivele expuse mai sus.

 

TROTUARE & DRUMURI NOI

 SITUATIA ACTUALA: Desi traficul rutier este foarte aglomerat, in special pe DJ401 A, in momentul de fata nu avem nici un metru de trotuar. Acest fapt pune in pericol siguranta pietonilor si a biciclistilor. Suntem ingrijorati in special pentru copiii care merg la scoala si gradinita.

SOLUTIA NOASTRA: Elaborarea unui studiu de trafic si implementrea marcajelor rutiere si a altor solutii pentru ameriorarea traficului prin micsorarea vitezei de tranzit in comuna. Infiintarea trotuoarelor, pentru inceput pe o parte a drumului, si in functie de buget, prioritizarea zonelor in care trotuarele sunt necesare.

PARCURI

SITUAȚIA ACTUALĂ: In Gradinari, nu avem parcuri sau zone de agrement; lipsește cu desăvârșire orice spațiu de relaxare îndeosebi în zona centrală a comunei, unde spațiile existente au fost alocate fără viziune și fără a se ține cont de calitatea vieții locuitorilor.

SOLUȚIA NOASTRA: Amenajarea unor zone de agrement și promenadă unde cetatenii din Gradinari să poată ieși și să se poată relaxa, fără să mai fie nevoie să părăsească localitatea pentru acest lucru. Amenajare locuri de joaca pentru copii in curtea scolii si pe potentialele terenuri libere de pe teritoriul comunei, dotarea lor cu echipamente moderne si accesibile pe categorii de varsta. Simona Maita va iniţia un proiect de hotărâre de Consiliu Local pentru amenajarea  unor parcuri la scolile din comuna si infiintarea unui nou parc, pe terenul viran intre Gradinari si Zorile.

GRADINITE & SCOLI

SITUATIA ACTUALA: Toaletele de la scoli nu respecta conditiile de igiena si nu au apa calda. Copiii folosesc un closet in curte, si trebuie sa iasa in frig si ploaie chiar si copiii mici 3, 4 ani de la gradinita. Conditiile actuale sunt de evul mediu si nu ar trebui sa existe intr-o comuna aflata la 15 km de Bucuresti. Nu exista program after school si nici gradinita cu program prelungit. Foarte multi parinti, care vor conditii normale pentru copii lor, sunt nevoiti sa isi inscrie copiii la gradinitele din Ciorogarla sau Domnesti.

 

SOLUTIA NOASTRA: Construirea toaletelor moderne in corp comun cu scoala, in Gradinari, Tantava si Zorile. Infiintarea unui program prelungit pentru gradinite si scoli, dezvoltat pentru nevoile cetatenilor.